MŚ 2026: FIFA ZATWIERDZIŁA FORMAT TURNIEJU FINAŁOWEGO

Na wtorkowym posiedzeniu rady FIFA w Kigali zatwierdzono format turnieju finałowego mistrzostw świata w 2026 roku, które zostaną rozegrane w Kanadzie, Meksyku i USA. Po raz pierwszy w historii mundial odbędzie się w trzech krajach. Finał MŚ 2026 zostanie rozegrany 19 lipca 2026 roku

Po raz pierwszy w turnieju wezmą udział aż 48 drużyny. Do niedawna mówiło się, że zostaną podzielone na trzyzespołowe grupy. Rada FIFA podjęła jednak inną decyzję.

Zespoły, które wywalczą awans na mistrzostwa świata zostaną podzielone na dwanaście czterozespołowych grup. Z każdej grupy do dalszej fazy, którą będzie 1/16 finału, awansują po dwie czołowe ekipy, a stawkę uzupełni osiem najlepszych zespołów z trzecich miejsc. W efekcie liczba meczów wzrośnie więc do 104.

Finał najbliższego mundialu zostanie rozegrany 19 lipca 2026 roku. Oznacza to, że maksymalnie do 24 maja będą musiały zakończyć się rozgrywki ligowe.

Rada FIFA zatwierdziła także kalendarz na lata 2025-2030. Według tego planu każdy rok będzie wyglądać podobnie. W marcu, czerwcu i listopadzie zaplanowane będą dziewięciodniowe okna reprezentacyjne. Podczas każdego z tych okien reprezentacje będą miały do rozegrania po dwa mecze.

Od 2026 roku pod koniec września lub na początku października organizowana będzie również jedna dłuższa przerwa reprezentacyjna. Ma potrwać aż szesnaście dni, a w jej trakcie każda kadra zagra po cztery spotkania (do roku 2026 wrześniowo-październikowa przerwa będzie trwała dziewięć dni).

Inaczej wygląda sytuacja w piłce kobiecej. Tam zatwierdzono kalendarz tylko na lata 2024-2025. Zaplanowano rocznie po sześć przerw na reprezentację.