100-LECIE ISTNIENIA LUBELSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI !!

Rok 2022 będzie upływał pod znakiem 100-lecia istnienia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Punktem kulminacyjnym jubileuszowego 2022 roku będzie uroczysta Gala 100-lecia LZPN, która odbędzie się tuż przed finałami Mistrzostw Świata w Katarze.

Dokładnie 26 lutego 1922 roku Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Piłki Nożnej uznało i powołało trzy nowe Związki Okręgowe. W gronie tym znalazł się oczywiście Okręg Lubelski. W ciągu całej swej historii zmieniały się struktury, władze i organizacja związku, ale jedno pozostało niezmienne – przez cały czas podkreślany był regionalny („Lubelski…”) wymiar działalności organizacji.

Warto zwrócić uwagę, że w okresie międzywojennym warunki do rozwoju i popularyzacji sportu w tym piłki nożnej nie były sprzyjające. W tamtym okresie Lublin znajdował się pod zaborem rosyjskim. Ograniczone były nie tylko działania związane ze sportem, ponieważ gubernator nie dawał zezwolenia także na tworzenie organizacji czy stowarzyszeń. Z podobnymi problemami zetknęły się również polska oświata i prasa.

Mimo wspomnianych utrudnień zainteresowanie piłką nożną w naszym regionie systematycznie rosło. Znaczący wpływ na rozwój lubelskiego futbolu miała liczna społeczność żydowska funkcjonująca w tamtym czasie na terenie Lublina. Jak twierdzi Pan Emanuel Józefacki w swoim artykule Geneza futbolu na Lubelszczyźnie, 1903–1922, większość polskich klubów w Lublinie wzorowała się na klubach żydowskich, co zwiększyło tempo powstawania kolejnych drużyn piłkarskich.

Co ciekawe, początkowo Polski Związek Piłki Nożnej nie był zbyt przychylny, aby włączyć LOZPN do swojej struktury z obawy na poziom reprezentowany przez drużyny z Okręgu Lubelskiego. Kluczowym aspektem w sprawie przynależności do PZPN okazał się upór i konsekwencja lokalnego środowiska, które udowodniło, że uznanie nowego Okręgu jest potrzebne dla dalszego rozwoju sportu w Lublinie, a w szczególności piłki nożnej. Dzięki temu lubelskie zespoły zyskały możliwość, by nawiązać kontakty z innymi polskimi klubami i mierzyć się z rywalami z pozostałych okręgów. Od tego momentu zainteresowanie piłką nożną w regionie rosło w zdwojonym tempie.

Początki futbolu na ziemiach lubelskich zachowały się w postaci kronik oraz opracowań historycznych wraz ze zdjęciami. Fotografie wykorzystane w tym artykule pochodzą z wydanej w 1997 roku publikacji 75 lat Lubelskiego OZPN. Zarys historii piłki nożnej na Lubelszczyźnie.

  – Przygotowania rozpoczęliśmy już dawno, planujemy główną uroczystość najprawdopodobniej na listopad, ale wszystkie inne działania takie jak wizytacje sal, czy pozostałe projekty będą omawiane na kolejnym Zarządzie Lubelskiego Związku Piłki Nożnej – komentuje dotychczasowe działania Prezes LZPN Pan Zbigniew Bartnik.

Warto zaznaczyć, że to dopiero początek atrakcji związanych z obchodami 100-lecia LZPN. Zachęcamy do sprawdzania aktualności na stronie internetowej oraz obserwowania oficjalnego profilu na Facebooku , gdzie wkrótce pojawiać się będą szczegółowe informacje dotyczące tej wyjątkowej uroczystości.